Ұйымдастыру және өткізу бойынша ақпарат Ұлттық ақпараттық науқан "Балалар еңбегін қанауға қарсы 12 күн»

14.06.2021

1-12 маусым аралығында "Ақмола облысы Білім басқармасының Жақсы ауданы бойынша білім бөлімінің Киев ауылының жалпы білім беретін мектебі" КММ-де "балалар еңбегін пайдалануға қарсы күрестің 12 күні"Ұлттық ақпараттық науқаны басталды. Ақпараттық науқанның мақсаты: балалар еңбегін пайдалану проблемасына қоғамның назарын аудару.

Науқан кезінде келесі іс-шаралар өткізілді. Бірінші қабаттың фойесінде ақпараттық стенд безендірілген. Мектептің ресми сайтында, сондай-ақ Instagram әлеуметтік желісінде ақпараттық жадынамалар орналастырылды.

3 маусымда директордың ТЖ жөніндегі орынбасары М. М. Какенова ҚР еңбек заңнамасын түсіндіру бойынша дәріс-әңгіме өткізді, сондай-ақ оқушыларды облыстың және ауданның сенім телефондарымен таныстырды.

Ата-аналармен әңгімелесулер өткізілді, олар ҚР Еңбек кодексінің 179-бабы туралы хабардар етілді, онда он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстарда қолдануға тыйым салынады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 31 шілдедегі № 185-ө "он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, қызметкерлердің ауыр, жасы он сегізге толмаған".

Оқушыларға "Недетский труд-15", "Детский труд", "Видеоролик ЕХӘҚМ РК о детской труде в РК"фильмдері көрсетілді.

Мектеп жоспарына сәйкес 8-10 маусым аралығында Дене шынықтыру мұғалімі А.В. Киренко 5-8 сынып оқушылары арасында спорттық іс-шаралар (футбол, баскетбол және волейбол бойынша жарыстар) өткізді.

Мектеп кітапханашысы Л. в. Маслова мектеп кітапханасында оқушылар мен ата-аналар үшін балалардың құқықтары мен мүдделерін реттейтін заңнамалық актілердің, нормативтік құжаттардың тақырыптық кітап көрмесін ұйымдастырды.

Сондай-ақ оқушылармен "Біз балалар еңбегін пайдалануға қарсымыз"атты суреттер мен коллаждар конкурсы өткізілді.

Балалар еңбегі өте күрделі мәселе болып табылады және бүкіл әлемде балалардың қанауы мен құқықтарының бұзылуын сипаттайтын ең маңызды фактор ретінде танылған. Біз әр баланың құқығын жүзеге асыруға қол жеткізуіміз керек. Біздің іс – әрекетіміз-қазіргі, балаларымыз-болашақ. Оларға лайықты ертеңгі күнді берейік.